ارسال مطلب

Default Icon

                           شهروند خبرنگار پدیده دنیای دیجیتالی امروز

امروزه در بسیاری از روزنامه ها و خبرگزاری ها، گزارش ها و اخباری مخابره می شود که خبرنگاران آنها نه افراد حرفه ای دوره دیده بلکه مردمان عادی کوچه و بازارند که برای شبکه های خبری بزرگ فعالیت می کنند.

بسیاری از عکس ها و صدها هزار رویداد نخستین بار توسط مردم عادی و با ابزار آلات دیجیتالی در دسترس، مخابره شده و در اختیار خبرگزاری ها و دیگر رسانه ها قرار گرفته است .

شهروندان خبرنگار(Citizen-journalists )در دنیای دیجیتالی امروز به افرادی گفته می شوند که با ابزار آلات دیجیتالی خود و بدون تقاضای مزایای مالی اخباری را که روزانه با آنها مواجه می شوند و برایشان جالب است، برای رسانه های خبری مخابره می کنند. در این تعریف آمده است که امروزه در دنیای مطبوعات، مخاطب ها تنها به خواندن مطالب بسنده نمی کنند و خود به تولید محتوای خبری نیز کمک می کنند.

طبق گفته برخی متخصصان در بسیاری مواقع شهروندان معمولی داستان هایی در وبلاگ ها نقل می کنند که دست یابی به آنها برای بسیاری رسانه های خبری در اسرع وقت و در کوتاهترین زمان امکان ناپذیر است.

امروزه از آنجا که جمعیت گسترده ای از مردمان جهان به گوشی های تلفن همراه مجهز به دوربین های دیجیتالی دسترسی دارند پدیده شهروند دیجیتالی به طرز چشمگیری قدرت یافته و حتی می توان اقرار کرد که در دنیای مطبوعات امروز حساب عمده ای بر روی قدرت بی پایان شهروند دیجیتالی باز شده است .

بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند که حرفه خبرنگاری در سالهای اخیر و تحت تاثیر دیجیتالیزه شدن ابزار آلات تهیه خبر و مخابره آنها با تغییرات و دگرگونی های بی سابقه ای روبرو شده و پدیده شهروند خبرنگار یکی دیگر از فاکتورهایی است که تغییرات عمده ای در این حرفه پدید آورده است و به نظر می رسد که با افزوده شدن تعداد خبرنگاران غیر حرفه ای تعداد گوش ها و چشم های جمع آوری کننده اطلاعات رو به فزونی است و این امر بی شک شانس دسترسی به اطلاعات از هر نقطه جهان را افزایش خواهد داد.

و اما با توجه به این مهم و جایگاه ویژه شهروند خبرنگار «پایگاه خبری پرند پرس» افتخار دارد در قالب طرح «شهروند خبرنگار» از مخاطبان علاقه‌مند به همکاری برای بازتاب رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ورزشی در منطقه دعوت به‌عمل آورد.

چند نکته:

* خبرهای ارسالی باید اختصاصا برای پایگاه خبری پرند پرس تهیه شده باشد، بنابراین اخبار منتشره در سایر رسانه ها و سایت های خبری فاقد ارزش انتشار خواهد بود.

* وجود اطلاعات ضروری در اخبار ارسالی اهمیت ویژه ای دارد بنابراین تلفن یا آدرس پست الکترونیکی فرستنده مطلب لازم و ضروی است و برای تکمیل جزئیات خبر با شما تماس گرفته می شود.

*بدیهی است خبر دریافتی باید به دور از احساسات و نظرات شخصی، مناسبات فامیلی یا کاری و در نهایت با بی طرفی کامل و در یک کلام عین واقعیت آنگونه که هست گزارش شود. ( چنانچه در مورد خبر ارسالی نظر خاص یا توضیحی را لازم می دانید در انتهای خبر با عنوان ” توجه ” مشخص نمایید.

* پایگاه خبری پرند پرس در آینده ای نزدیک اقدام به جذب خبرنگاران افتخاری خواهد نمود.

مخاطبان ارجمند؛ در صورت تمایل، خبرها، عکس‌ها، مقالات، انتقادات و پیشنهادات خود را از پست الکترونیک ذیر ارسال نمایند. ضمن قدردانی از همکاری صمیمانه شما، مطالب ارسالی هر روز جمع آوری شده و مورد استفاده و بهره برداری قرار خواهد گرفت. پس از بررسی صحت و تایید خبر در «پایگاه خبری پرند پرس» نمایش داده خواهد شد.

لطفا مطالب خود را به پست‌های الکترونیکی

Mehrdad.shahbazi64@gmail.com و mehrdad_sh_64@yahoo.comارسال کنید.

و یا با شماره تماس ۰۹۱۹۷۷۲۴۶۱۰ تماس بگیرید.