تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ مرداد ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۴۸ ق.ظ
فاقددیدگاه
پرینت

سیگنال های پوپولیستی به اسم ترویج فرهنگ در پرند!

روح الله فرقانی فدافن: دنیای اقتصاد که یکی از روزنامه های مورد مطالعه هر روزه من است درگزارش چهارشنبه ۱۸ مردادماه به مطلبی با عنوان اختلاط نشینی در حومه ارزان قیمت پایتخت و اجرای طرح ویلاسازی در فاز شش پرند پرداخته است. به گفته مهندس علی اکبر طاهری طاقسرا مدیر عامل شرکت عمران؛ این طرح در قالب یک پروژه ۱۵۰۰ واحدی با هدف «هویت‌بخشی به شهر جدید پرند» و«اختلاط‌نشینی» ظرف مدت سه سال کلید می خورد.

به گفته این روزنامه کارشناسان می‌گویند:اگرچه شهرهای جدید اطراف تهران سکونت‌گاه‌های رسمی هستند اما به دلیل تمرکز گروه‌های کم‌درآمد و برای در امان ماندن از معضلات فرهنگی و اجتماعی ناشی از اجتماع این افراد در محلات مسکن مهر لازم است از میان سایر طبقات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نیز در شهرهای جدید اسکان داده شوند تا به واسطه این اختلاط، هویت شهرهای جدید به‌عنوان شهرهای برخوردار از هویت و ویژگی‌های شهر واقعی مشابه آنچه در سایر شهرها مشاهده می‌شود، برای ساکنان به رسمیت شناخته شود وشهر جدید از حالت خوابگاهی به شهری دارای هویت همراه با حس تعلق برای ساکنان تبدیل شود. این درحالی است که پیش از این کارشناسان بارها نسبت به پیامدهای منفی تمرکز گروه‌های کم‌درآمد در محلات مسکن مهر و عدم اختلاط آنها با سایر گروه‌های درآمدی هشدار داده بودند و ادامه این شرایط را تبدیل برخی محلات ضعیف‌تر به کانون‌های جرم وبزه، عنوان می‌کردند.
اما نقدی که بر این گزارش وارد است تحقق نیافتن وعده های فرهنگی و اجتماعی و توسعه فضای سبزی است که مدیریت شرکت عمران سال ها پیش ( بهمن ماه ۱۳۹۲) در گفت وگو با همین روزنامه اقتصادی مطرح کردند که اگر محقق می شد نه تنها هویتی داشتیم بلکه شاهد ناهنجاری اجتماعی و بزه کاری که امروزه اشاره کردند، هم نبودیم.

حال بگذریم چه رویای شیرینی برای اجرای اینگونه طرح ها دیده شده است اما می توان گفت که مدیریت عمران پرند؛ فروش زمین به پولدارها را نوعی هویت بخشی در پرند می داند و سیگنال های پوپولیستی را به اسم ترویج فرهنگ توصیف می کنند. اگر شرکت عمران به فکر پیوند طبقات جامعه و خدمت به اقشار کم درآمد است چرا جدیتی درتکمیل زیرساخت ها همانند ساخت دریاچه، توسعه فضای سبز، ساخت و توسعه مساجد، هدایت پساب فاضلاب ها به مسیر اصلی، ساخت سازمان آتش نشانی، توسعه حمل و نقل، تکمیل متروی پرند و بیمارستان نشان نمی دهد.

اینگونه است که می توان نتیجه گرفت؛ شرکت عمران بیشتر به فکر فروش اراضی و کسب درآمد است تا خدمت به مردم. شهری که قرار است یک مدیریتی را برای خود تجربه کند چه لزومی برای فروش اراضی آن از سوی دولت وجود دارد.

نباید فراموش کرد که شهروندان پرندی با موفقیت‌های شایسته خود در زمینه های مختلف علمی، ورزشی، فرهنگی و تقدیم شهدای گرانقدری همچون آتش نشان شهید علی قانع و عیسی رضایی شهید مدافع حرم بر داشتن هویت برای دیارشان پرند سال ها است مهر تایید زدند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.