تاریخ انتشار :شنبه ۱۳ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۸:۴۷ ب.ظ
فاقددیدگاه
پرینت

“قلعه سنگی پرند” در مسیر ثبت جهانی

مسئول تهیه پرونده ثبت جهانی راه ابریشم، گفت: پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم در ایران در مراحل پایانی است و در اجلاس بعدی یونسکو در سال ۲۰۱۷ ارائه می‌شود.

به گزارش پرند پرس، سیدهادی احمدی مسئول تهیه پرونده ثبت جهانی راه ابریشم درباره روند تهیه پرونده ثبت جهانی این راه گفت: پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم در ایران در مراحل پایانی است و در اجلاس بعدی یونسکو در سال ۲۰۱۷ ارائه می شود.

وی تهیه پرونده راه ابریشم را به دلیل وجود ۱۴ کشور و تغییرات مداوم بسیار پیچیده دانست و ادامه داد: اول قرار بود در پرونده شامل آثار طبیعی ملموس، ناملموس و طبیعی باشد ولی در ادامه کار به دلیل گسترده بودن آثار شکل آن تغییر پیدا کرد؛ ایران در فاز اول متعهد شد پرونده ثبت جهانی  ۲۳کاروانسرای راه ابریشم را تهیه کند .

احمدی تهیه پرونده ثبت جهانی راه ابریشم را به دلیل طولانی بودن و پراکنده بودن آن به صورت مشارکتی دانست و گفت: ایران مستقلا پرونده کاروانسراهای داخل ایران در مسیر راه ابریشم را تهیه کرد اما کشورهای آسیانه میانه با مشارکت چین پرونده آثاری را که در مسیر راه ابریشم در کشورشان است تهیه می کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل حضور چند کشور و گستردگی آثار در این مسیر، پرونده ثبت جهانی راه ابریشم باز است و هر سال کشورها در اجلاس های یونسکو می توانند اثری از راه ابریشم را ثبت جهانی کنند .

بنای قلعه سنگی در تقاطع مسیر اتوبان تهران ـ ساوه و جاده قدیم ساوه از یادگارهای بسیار شاخص و ارزشمند معماری ایران قلمداد می‌شود که امروزه دیوارهای عظیم و سنگی آن در جنوب شهر جدید پرند تنها بنای کهن و باشکوهی است که در این منطقه خودنمایی می‌کند و هر تازه‌واردی را به سوی خود فرا می‌خواند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.