تاریخ انتشار :شنبه ۳۰ مرداد ۹۵.::. ساعت : ۸:۵۵ ب.ظ
یک دیدگاه
پرینت

پرند پرس بررسی می کند Suicide: نوجوانان نمی دانند شکست پل پیروزی است/ کوتاه شدن دوره کودکی/ لزوم تقویت ایمان

پرند پرس؛ روح الله فرقانی: به گزارش خبرنگار اجتماعی پرند پرس ؛ در سال تحصیلی ٩۵ -٩۴ بیش از ١٣ دانش‌آموز در دبیرستان پرند اقدام به خودکشی کردند که بیشتر آنها ناموفق بودند البته به‌ جز یک مورد که منجر به مرگ دختر ١۶ساله‌‌ای شد که از طبقه چهارم خودش را به بیرون پرت کرده بود. از سویی دیگر خودکشی همزمان دو دختر نوجوان در جنت آباد تهران که اخیرا روی داد. این تکه ای از برش روزنامه های اخیر در کشور است که  ما را برآن داشت تا در گفت وگو با کارشناسان برجسته علمی و اجتماعی کشور به زوایای پیدا و پنهان این موضوع  بپردازیم:

 فرزندان به خوبی سن کودکی را درک نمی کنند/ دوره کودکی خیلی کوتاه شده است

  دکتر رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یاس و ناامیدی منجر به خودکشی در این برهه از زندگی می شود، به خبرنگار پرند پرس، گفت: متاسفانه بچه های ما سن کودکی را به خوبی درک نمی کنند، سن کودکی خیلی کوتاه شده، یک نوجوان ۱۲ یا ۱۳ ساله امروزی مثل گذشته فکر و زندگی نمی کند چرا که سیر طبیعی خودش را طی نمی کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان دیگر کشش برخی مسائل را ندارند،  تصریح کرد: دوره کودکی خیلی کوتاه شده است و ظرف وجودی آن ها بسیار متناسب نیست.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی ، با توصیف اینکه مادر آسیب های اجتماعی اعتیاد است، عنوان کرد: در خیلی از خانواده ها که یکی از بستگان خانواده معتاد باشد زمینه خودکشی بیشتر است، بیکاری، ناامیدی، سرخوردگی، وضع بد اقتصادی از دیگر عوامل این امر محسوب می شوند. نباید فراموش کرد برخی دارای وضعیت بد اقتصادی هستند ولی خودکشی نمی کنند، به نظر من کسی که افکار خودکشی را انجام می دهد از نظر روانی سالم نیست، و یکی از آیتم های سلامتی وی که جسمی، روانی، اخلاقی و معنوی است دچار آسیب شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی قبل از خودکشی نامه می نویسند و آیا می توان گفت که از نظر روانی سالم نیستند، گفت: حتی اگر نامه هم بنویسند و یا عکس بگیرند این دلیل بر سلامتی فرد ندارد، این گونه افراد روح و روان سالمی ندارند.

ورزش دشمن استرس و خودکشی است

دکتر خضری که پیش از این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بوده است در پاسخ به این سوال که راههای درمان این آسیب اجتماعی چیست؟ توضیح داد: شناخت درمانی یکی از راههای درمانی است، و بیشتر باید به روانشناس و کارشناسان علوم رفتاری مراجعه کنند، نباید ورزش کردن را فراموش کرد چرا که ورزش باعث می شود سه آیتم، استرس، اعتیاد و خودکشی از افراد دور شود.

این نماینده فعال کمیسیون اجتماعی مجلس، یاد آور شد: در ۲۵ کشور دنیا که با آسیب های مواد مخدر روبرو هستند، دارای دو وزیر در این خصوص می باشند و بهتر است که سازمانی خاص و یا وزیری خاص در دولت ما هم این موضوع را به صورت تخصصی دنبال کنند تا شاهد کاهش معضلات اجتماعی از این دست باشیم.

 لزوم توسعه زیرساخت های فرهنگی و آموزشی در شهرهای جدید

همچنین؛ سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  در گفت  وگو با خبرنگار اجتماعی پرند پرس  با تاکید بر توسعه زیرساخت های آموزشی و فرهنگی برای مقابله با این معضل اجتماعی، گفت: در تهران محله ای با جمعیت ۳۰ هزار نفر وجود دارد که فاقد یک اداره و یا حتی دهداری هستند، این امر در دراز مدت باعث می شود که شاهد رخ دادهای ناگواری در عرصه اقتصادی و یا فرهنگی باشیم.

نماینده مردم ورامین با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها بر توسعه فضاهای فرهنگی و آموزشی شهرهای جدید تاکید کردند، یادآور شد: شهر جدید پرند با داشتن دهها هزار نفر جمعیت در مسکن مهر از آسیب های اجتماعی دور نیست و با توسعه زیرساخت ها و فضاهای مناسب آموزشی و فرهنگی آن می توان جلوی برخی ناهنجاری های اجتماعی همچون خودکشی را گرفت.

 نوجوانان نمی دانند شکست پل پیروزی است /  لزوم تقویت ایمان در شهرهای جدید

 از سویی دیگر خانم عصمت رضایی کارشناس بهداشت و درمان و کادر درمانی بیمارستان فاطمه الزهرا رباط کریم در این خصوص، اظهار داشت: کودکان و نوجوانان امروزی دیگر فرزندان دهه شصت نیستند و نیازهای اجتماعی و فرهنگی آن ها به گونه ای دیگر رشد و یا تغییر کرده است که باید مورد توجه مدیران و سازمان های مربوطه قرار گیرد. بچه های دهه شصت  صبورتر بودند و بهتر از پس مشکلات روز بر می آمدند چرا که خانواد های بزرگتر بودند وهمکاری و تعاونی میان خانواده و دوستان بیشتر بود، والدین هم آموزش های اجتماعی مناسب به فرزندانشان را می دادند. ولی امروزه کودکان و نوجوانان نسبت به برخی مشکلات اجتماعی کم حوصله تر شدند و نسبت به یک شکست درسی و یا کاری و غیره احساس شکست می کنند و شاید نمی دانند که شکست پل پیروزی است و باید صبور و پرتلاش باشند.

 این کارشناس ارشد بهداشت و درمان ، با بیان اینکه بنیه های معرفتی و دینی این قشر از جامعه در شهرهای جدید باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: ضعف ایمان از مهمترین دلایل خودکشی نوجوانان در شهرهای تازه تاسیس ویا خانواده های متمول می توان برشمرد. برخی مواقع با بیمارانی مواجه می شویم که با داشتن رفاه اقتصادی و خوب بودن موقعیت اجتماعی دست به این ناهنجاری های زدند.

پرستار نمونه جنوب غرب تهران، تا کید کرد: داشتن یک حامی و راهنما می تواند بسیاری از نیازهای روانی فرد را تامین کند احساساتی مثل درماندگی، ناتوانی، تنهایی، بی کسی و نداشتن همدل و هم صحبتی که فرد بتواند با او مشکلاتش را در میان گذارد گاه چنان او را دربر می گیرد که موجب رشد آشفتگی های ذهنی و درگیری های فکری منفی در او می شود و این یکی از معضلات در شهرهای جدید است که می توان با توسعه مراکز فرهنگی، درمانی وساخت و توسعه مساجد در مسکن های مهر به تقویت بنیه های معرفتی این قشر از جامعه کمک کرد.

طغیان فرهنگی مهمان پرند می شود!!!

 همچنین دکتر محمدرضا جلالی نسب کارشناس رسمی دادگستری در جنوب غرب تهران با توصیف اینکه نبود شاخصه های فرهنگی، میزان خودکشی در نوجوانان را افزایش داده است، گفت: نبود همبستگی های لازم درزندگی اجتماعی شهرهای جدید، نبود شاخصه های فرهنگی  و رکود اقتصادی باعث شده است تا شاهد رشد ناهنجاری های اجتماعی در پایتخت مسکن مهر ایران باشیم.

این کارشناس ارشد دادگستری، تصریح کرد: در تئوری کتاب های تخصصی آمده است؛ ( فقر+ نماد تجمل= طغیان)  یعنی اگر فردی گرسنه در جامعه ای باشد که غذاهای لذیذ ببیند و تنواند بخرد و یا بخورد  به مرحله طغیان می رسد؛ این امر متاسفانه در شهر جدید پرند به وضوح دیده می شود و می توان گفت که اگر اقدامات لازم صورت نگیرد این شهر جدید به زودی با پدیده طغیان همراه خواهد شد.

 بررسی خودکشی دختران پرند در سازمان های بالادستی

اما خودکشی دختران در شهر جدید پرند از دیگرموضوعاتی بود که مورد  سوال خبرنگار اجتماعی ما درگفت وگو با مهندس طاهری سرپرست شرکت عمران پرند قرار گرفت؛ وی با بیان اینکه شرکت عمران پرند خودکشی دختران را مورد آسیب شناسی و مطالعه قرا رداده است، اظهار داشت: یکی از دغدغه های مقام وزارت در وزارت راه و ترابری موضوع خودکشی های اخیر در پرند است که علت آن نبود زیرساخت های لازم عنوان شده است و از همه مدیران خواسته شده است تا زیرساخت های فرهنگی و آموزشی پایتخت مسکن مهرایران توسعه یابد.

وی تصریح کرد: شرکت عمران با دعوت از فرهیختگان و مردم در تلاش است تا این موضوع را مورد توجه خود قرار دهد. از این رو برگزاری همایش مهارت اخلاقی در کیسون پرند و همایش آسیب شناسی در برج های ساختمانی برای مدیران بلوک ها ازمهمترین برنامه های ما در این خصوص بوده است.

یک دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    گزارش خوب و مفیدی است مسکن مهر و مسایل فرهنگی و اجتماعی آن فراموش شده است

دیدگاه خود را به ما بگویید.